mapa

Za současným růstem cen bytů stojí nejen vysoká poptávka

Blog

Realitní trh v České republice zažívá v současnosti výrazný růst. Ceny bytů v posledních 12 měsících vzrostly průměrně o 11 % napříč všemi kraji. Průměrné ceny bytů se tak zvýšily z částky 2 mil. Kč na hodnotu 2,22 mil. Kč. Nárůst zaznamenaly nejen starší nemovitosti, ale také novostavby, kterých začíná být v současnosti nedostatek a nejvíce se tento nedostatek bytů začíná projevovat v Praze.

V rámci celé České republiky začaly od prvního čtvrtletí roku 2015 výrazně narůstat ceny bytů. Zjištěné hodnoty se však výrazně liší v jednotlivých regionech. Zatímco například v Ústeckém kraji se meziroční zdražení bytů pohybuje okolo 17 %, v některých dalších regionech není situace lepší. Na opačném konci žebříčku ale nalezneme například Zlínský kraj, kde bylo cenové navýšení jen v mezích okolo 1 %.

“Nárůst cen bytů je důsledkem zvýšené poptávky, která nastartovala na přelomu let 2014 a 2015. Tehdy se totiž opět začaly ve velkém prodávat byty, čemuž pomohly zejména nízké sazby hypoték a pozitivní očekávání vývoje ekonomické situace v ČR. Realitní kanceláře i developerské společnosti se tak dostávají do situace, kdy hlavním problémem není najít kupujícího, ale rozšířit nabídku nemovitostí k prodeji. Ze současného ekonomického vývoje lze navíc předpokládat, že tento stav bude i nadále pokračovat.” komentuje vývoj na trhu Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz.

graf
Ilustrační graf: vývoj počtu nabídek a cen za 1m2

Procentuálně nejvíce zdražily malé byty s užitnou plochou do 40 m2, tedy dispozice 1+1 nebo 1+kk, případně malá 2+kk. Zde je nárůst ceny za metr čtvereční od loňského roku o více než 8 %, což činí v celkové sumě průměrně okolo 70 tis. Kč. Nejpoptávanější jsou však byty o dispozici 2+kk s užitnou plochou mezi 50 až max. 60 m2. Důvodem je dlouhodobě velký zájem o tuto kategorii bytů, která je pro mnoho lidí cenově dostupná. Nejčastěji se jedná o mladé páry nebo seniory, kteří již větší byt nepotřebují. Tento fakt potvrzuje i Petr Makovský, který připojuje další neméně podstatné důvody zdražení těchto dispozic: “U menších bytů do velikosti 2+kk spatřujeme největší příčinu růstu cen ve vysoké poptávce, která je výsledkem jejich cenové dostupnosti pro čím dál větší cílovou skupinu zákazníků, což podpořily i rekordně nízké úrokové sazby u hypoték. Nezřídka také vídáme klienty, kteří si kupují větší byt a ihned v okolí poptají menší dispozici jako investici.“ To potvrzuje i zástupce české developerské společnosti FINEP. „Zájem o investování do bytů stále roste a v dnešní době to je jedna z nejbezpečnějších forem investování. Dle aktuálních prodejů a odhadů prodejů pro celý rok a také dle aktuální situace na trhu očekáváme, že podíl tzv. investičních bytů se může v letošním roce pohybovat i okolo hodnoty 25 %. Nejčastěji pro investice slouží byty v kategorii 2+kk. Tyto byty jsou pro investici nejlepší a z dlouhodobého hlediska se jedná i o nejlepší byty pro možné nájemní bydlení, které začne převažovat v okamžiku, kdy bude na trhu nedostatek nových bytů,“ říká David Jirušek ze společnosti FINEP.

Situace na trhu s nemovitostmi tak dospěla do nečekaného bodu, kdy můžeme s trochou nadsázky říci, že lidé by kupovali, ale není co prodávat. Pokles počtu nabídek mezi prvním kvartálem loňského roku a stejným obdobím roku letošního činí již více než 30 %. Z těchto údajů vyplývá, že pryč jsou doby, kdy majitelé nemovitostí s hrůzou sledovali vývoj na realitním trhu. Zatímco téměř do konce roku se 2014 hodnota nemovitostí pohybovala na stejné úrovni, během zimy 2014 a především jara 2015 začaly ceny výrazně růst.

Ilustrační graf: vývoj průměrné ceny bytu
Ilustrační graf: vývoj průměrné ceny bytu

Samostatnou kapitolu pak tvoří prodej novostaveb. Poptávka i zde značně převyšuje nabídku, což samozřejmě nahrává růstu jejich cen. Například v Praze, kde se v roce 2015 prodalo více než 7000 nových bytů, došlo k meziročnímu zdražení až o 4 %, což je v průměru růst z ceny 6,3 mil. Kč na 6,6 mil. Kč. Cena za metr čtvereční novostavby se zvýšila o 7 %. Mezi nejžádanější byty pak opět patří menší dispozice, u novostaveb se jedná především o byty 2+kk o velikosti přibližně 55 m2. “V loňském roce jsme zaznamenali tak enormní zájem o novostavby, že se etapa projektu v zajímavé lokalitě Prahy prodala během jednoho týdne, což je stav, který jsme do té doby nezažili.” uvádí Makovskýa dodává, že především díky četným omezením na území hlavního města v současnosti je nabídka novostaveb velmi omezená, což je dalším důvodem, proč se růst cen novostaveb v letošním roce nezastaví.

Ilustrační graf: srovnání cen starších a nových bytů v Praze
Ilustrační graf: srovnání cen starších a nových bytů v Praze

Rozdíl v ceně nového a staršího bytu v Praze se pohybuje na úrovni 7 %, za posledních 6 měsíců se však výrazně rozdílné ceny přiblížily. Pro představu je tento rozdíl u typického bytu přibližně 400 000 Kč. Přestože to není nikterak zanedbatelná částka, ve většině případů se rovná kompletní rekonstrukci staršího bytu. U nejžádanějšího typu dispozice 2+kk je tento rozdíl ještě výraznější, činí zde okolo 14,5 %. Opět, ale platí, že kromě nákladů rekonstrukce může být toto navýšení vyváženo také poskytnutou zárukou na nemovitost, energetickou úsporností, zajištěným parkováním či možností podílet se na finálních úpravách bytu. Ze statistických údajů navíc vyplývá, že nově stavěné byty jsou v průměru o 18 % větší, než byty starší.

Zajímavou alternativou k novostavbě je pořízení bytu v původní zástavbě po rozsáhlé rekonstrukci. Cena těchto bytů je sice vyšší než u novostaveb, vyvažují ji však atraktivnější lokality, ve kterých již není možná nová výstavba a zajímavý investiční potenciál. Počet takových bytů je velmi limitovaný a růst cen tedy mnohem strmější. “Důvodem výrazně vyšší poptávky po bytech ve starších domech v širším centru Prahy 1-10 je obecně vyšší zájem investovat do nemovitostí a řešit bydlení v ekonomicky přívětivé době, ale i pestrost nabídky projektů, které nejen PSN dalo na trh. Toto dokládá i spokojenost našich zákazníků, kterých je za poslední rok o 30% více.“ říká Marek Padevět – ředitel bytových projektů PSN.

Jestli jste tedy ve fázi, kdy uvažujete o koupi bytu nejen pro sebe, ale také jako investici, vyplatí se využít současné realitní vlny. Extrémně nízké sazby hypoték ve spojení s očekávaným pokračováním růstu cen nemovitostí, činí z nákupu stále ještě velmi zajímavou investiční záležitost a v následujících měsících se tato situace nebude příliš měnit. Díky současné ekonomické situace a tempu výstavby nových bytů neočekáváme v průběhu letošního ani příštího roku zásadní změny. Ceny budou mít i nadále rostoucí tendenci a poptávka nebude, díky nízké úrokové sazbě u hypotečních úvěrů, ani v nejbližších měsících ustávat.

Zdroj: Realitní aktuality – Reality.iDNES.cz